You are currently viewing Zdrowie w Bullet Journal
Jak dbać o zdrowie z bullet journal

Zdrowie w Bullet Journal

Gdy jesteśmy młodzi nie myślimy za dużo o zdrowiu. Przeważnie po prostu ono jest i dopiero, gdy zaczyna się coś dziać zwracamy na nie większą uwagę.

Na szczęście aktualnie dużo mówi się o zdrowym trybie życia, odżywianiu czy ruchu i coraz więcej z nas zwraca na to uwagę. A co z profilaktyką? Czy robimy regularnie badania, które pomogą nam wcześniej wykryć czy coś jest nie tak, abyśmy mogli szybko zareagować?

Przyznam szczerze, że wcześniej nie przywiązywałam do tego większej uwagi. Przecież jestem młoda, zdrowa, staram się prowadzić zdrowy tryb życia, dobrze się czuję. Ale przecież jeśli coś jest nie tak, nawet jeśli na pierwszy rzut oka czujemy się dobrze, to lepiej wiedzieć o tym wcześniej i móc sobie z tym jak najszybciej poradzić. Najlepiej więc robić regularnie badania.
I w końcu postanowiłam sobie jakoś to wszystko uporządkować. A że od jakiegoś czasu wszystko planuję z bullet journal, to i tak ważnej kwestii jak zdrowie, nie mogło w nim zabraknąć.

Jak dbać o zdrowie z bullet journal - badania profilaktyczne w bujo / Health with Bullet Journal

Zdrowie w bullet journal

Moja strona zatytułowana „zdrowie” zawiera listę badań profilaktycznych, które powinno wykonywać się okresowo. Pod każdym badaniem zapisuję sobie datę, kiedy ostatnio było ono robione. Wyniki badań trzymam w osobnej, opisanej teczce.

Oprócz badań okresowych, zdarza się oczywiście, że trzeba wykonać inne badanie. I na taką ewentualność przeznaczyłam kolejną stronę zatytułowaną „inne badania”. Tutaj będę wpisywać rodzaj i datę wykonania badania, a wyniki oczywiście wylądują w teczce.

Jak dbać o zdrowie z bullet journal

Dzięki takiemu systemowi wszystko jest uporządkowane i mamy łatwy dostęp do wszystkich ważnych informacji. Możemy sprawdzić kiedy ostatnio robiliśmy badania krwi i czy jest już czas, aby znowu je zrobić. A dzięki teczce z wynikami, łatwo znajdziemy te, które będą nam akurat potrzebne.

Badania profilaktyczne

Zrobiłam małe rozeznanie po internecie i wypisałam badania, które powinno się wykonywać okresowo. Oczywiście okres pomiędzy badaniami jak i same badania mogą się różnić ze względu na płeć, wiek, predyspozycje genetyczne czy choroby. Warto sprawdzić lub po prostu zapytać lekarza, jakie badania Ty powinieneś wykonywać okresowo.

Jak dbać o zdrowie z bullet journal

Moja lista wygląda aktualnie tak:

  • Przegląd stomatologiczny – raz na 6 miesięcy
  • Morfologia krwi + OB – raz w roku
  • Analiza moczu – raz w roku
  • Badania ginekologiczne (cytologia) – raz w roku
  • Samobadanie piersi (6-9 dzień cyklu) – co miesiąc
  • USG Piersi – raz na 2 lata
  • EKG – raz na 3 lata
  • RTG klatki piersiowej – raz na 2 lata
  • USG Jamy brzusznej – co 3-5 lat
  • Okulista – co 4 lata

Dodatkowo na mojej liście znalazło się usuwanie kamienia nazębnego, które robię raz w roku. Jest to jednak pozycja, którą pewnie nie każdy będzie musiał mieć na swojej liście. Z drugiej strony, mogą się znaleźć na niej inne badania, które ktoś musi wykonywać regularnie. Tak jak pisałam wyżej, wszystko zależy od płci, wieku, predyspozycji i chorób.

Zęby

Mówiąc o zdrowiu, nie możemy oczywiście zapominać o zębach. W badaniach profilaktycznych, w liście powyżej, zapisałam przegląd stomatologiczny, który należy wykonywać raz na pół roku. Oprócz tego przygotowałam schemat, na którym zapisuję datę wizyty u stomatologa i zaznaczam ząb, który był wtedy leczony.

Jak widzicie na poniższym obrazku nie starałam się na siłę, żeby ta strona ładnie wyglądała. Rysowanie zębów nie bardzo mi wychodzi. 😉 Jest to więc prosty schemat, ze stroną lewą i prawą, z numeracją prostokątów, które oznaczają zęby.

Jak dbać o zdrowie z bullet journal

Jeszcze jedną ważna kwestią związaną ze zdrowiem jamy ustnej, jest oczywiście wymiana szczoteczek. Powinno się je wymieniać mniej więcej co 3 miesiące, jak również po infekcjach jamy ustnej czy grypie.
Aby o tym pamiętać i mieć szybki wgląd na to, kiedy faktycznie zmieniałam szczoteczkę, dodałam również tę informację do mojego bujo. Pod schematem zębów umieściłam zdanie „Kiedy ostatnio zmieniałaś szczoteczki”, a poniżej wpisuję daty ich wymiany.

Śledzenie zdrowia w bujo

Oprócz wyżej wymienionych stron, związanych z profilaktyką, możemy oczywiście śledzić nasze zdrowe nawyki. Picie wody, ćwiczenia czy menu na dany dzień. Ale o tym w kolejnych wpisach. 🙂

Zobacz również: Jak zacząć planowanie z bullet journal

Dzisiaj skupiłam się na badaniach profilaktycznych, które przeze mnie były zaniedbywane. Teraz, kiedy mam wszystko uporządkowane i nie będę musiała sobie przypominać kiedy to ja ostatnio badałam krew, na pewno będzie mi łatwiej to ogarnąć. I badać się regularnie, bo przecież o to tutaj chodzi – o zdrowie.

Dowiedz się więcej o BULLET JOURNAL.

A Wy macie u siebie taką stronę związaną ze zdrowiem? Może macie na nią jeszcze inny pomysł, albo dodalibyście coś od siebie? Wszystkie sugestie i inspiracje mile widziane. 🙂

Ten post ma 4 komentarzy

  1. Ewa Wlaźlik

    Zdrowa lista to podstawa. 5 miesięcy temu urodziłam córeczkę, więc niektóre badania miałam na bieżąco. Jednak nie wszystko, teraz zamierzam na pewno iść do dentysty 🙂

    1. Edyta Subik

      No teraz to musisz dbać za dwóch, więc tym bardziej można się pogubić 🙂 Polecam taką listę dla córeczki jak i dla Ciebie 🙂

  2. Dobrze, że poruszasz takie teamty, profilaktyka zdrowia powinna być priorytetem każdego z nas. Świetny pomysł z ta listą. Sama staram się zapisywać daty poszczególnych zadań w kalendarzu, ale dobrze byłoby mieć to wszystko w jednym miejscu

    1. Edyta Subik

      Dobrze, że nad tym czuwasz. Taka lista na prawdę się przydaje, ja często zapominałam o takich rzeczach, a przecież są one takie ważne.

Dodaj komentarz