You are currently viewing Jak zrobić porządek na Facebooku i spędzać na nim mniej czasu

Jak zrobić porządek na Facebooku i spędzać na nim mniej czasu

Siedzicie na facebooku, przewijacie swoją tablicę i wydaję Wam się, że ciągle widzicie to samo, ciągle trafiacie na posty, które w sumie Was nie interesują, znów oglądacie zdjęcia ludzi, z którymi nie macie już od dawna kontaktu. Wyłączacie fejsa, bo w sumie nic się tam nie dzieję. I za 5 minut znowu na niego wchodzicie i… kółko się zamyka. Znacie to?

Jak zrobić porządek na Facebooku i spędzać na nim mniej czasu
Jak zrobić porządek na Facebooku i spędzać na nim mniej czasu

Ja też to znam. To znaczy znałam, bo zrobiłam u siebie wielkie porządki, oglądam jedynie to co chcę i co mnie interesuje i w efekcie spędzam nad tym dużo mniej czasu. I wcale nie mówię teraz, abyście wyrzucili połowę znajomych i „odlajkowali” wszystkie fanpage’e. Można się objeść bez tak drastycznych środków, nadal mieć polubione fanpage’e firm, które lubicie i mieć kontakt z wszystkimi znajomymi, ale bez zaśmiecania Waszej ściany masą niepotrzebnych wiadomości i marnowania Waszego czasu.

Jeśli więc chcecie uporządkować Waszego facebooka, przeglądać te posty, które faktycznie Was interesują, oglądać zdjęcia tylko najbliższych znajomych i po prostu nie tracić na tym medium społecznościowym tyle czasu to czytajcie dalej. W tym wpisie przedstawie Wam „sztuczki”, które ja stosuję, aby nie marnować tyle czasu na fejsie. 🙂

Porządek na facebooku

Najciekawsze a najnowsze wpisy

Facbookowe algorytmy od jakiegoś czasu ustawiają naszą tablicę według najciekawszych (według nich) zdarzeń. Aby oglądać wpisy chronologicznie wystarczy obok zakładki Aktualności w menu głównym, kliknąć trzy kropki i z rozwiniętego menu wybrać „Najnowsze”. Niestety facebook za każdym razem uparcie zmienia to na „Najciekawsze”, więc trzeba równie uparcie zmieniać tę opcję na „Najnowsze”. 😉 Jednak wykorzystanie tej szybkiej metody może nam zaoszczędzić trochę czasu i nie oglądanie kilkukrotnie tego samego „najciekawszego” posta. 😉

Jak zrobić porządek na Facebooku? Jak nie tracić czasu na facebooku?

Grupowanie w listach znajomych

Kiedyś na facebooku istniały bardzo wygodne listy zainteresowań, które pozwalały na proste pogrupowanie polubionych fanpage’ów i przeglądanie ich na osobnej liście. Bardzo lubiłam te listy i korzystałam z nich cały czas, ale niestety facebookowa ekipa postanowiła je zlikwidować… Na szczęście wszystko można obejść i do tego właśnie przydadzą nam się listy znajomych.

O co chodzi z tymi listami?

Załóżmy, że mamy polubione kilkanaście profili z restauracjami z naszego miasta. Są tam wrzucane promocje, menu na dany dzień i inne wydarzenia. Na naszej głównej tablicy niestety takie posty giną w gąszczu tysiąca innych. Warto by więc stworzyć grupę, złożoną z profili o danej tematyce. W tym przykładzie będą to restauracje. Wchodząc w taką grupę widzimy posty ze wszystkich profili, które mamy dodane do tej grupy. I tylko tych profili. I co jeszcze dość ważne – posty te są ułożone chronologicznie, a nie tak jak na głównej ścianie – według „najciekawszych”. Mając więc pogrupowane polubione przez nas fanpage’e według tematyki, możemy w szybki i łatwy sposób zobaczyć wszystkie wiadomości z danej tematyki.

Na początku podałam przykład restauracji, ale oczywiście możemy stworzyć takie grupy jakie nam będą potrzebne. U mnie są to na przykład: Aktualności (z mojego miasta, jak i kilka innych profili informacyjnych), Ulubione fanapge (posty z moich ulubionych stron, które naprawdę mnie interesują), Blogi (wpisy z profili blogowych, które obserwuję), Restauracje (zbiór profili lokai z mojego miasta i okolic), Sport (profile sportowe, biegowe), Znajomi (grupa, w której znajdują się moi najbliżsi znajomi).

Jak stworzyć listy znajomych?

W menu bocznym wchodzimy w zakładkę „Listy znajomych” i klikamy na górze przycisk „Utwórz listę”.

Jak zrobić listy znajomych na facebooku

W okienku „Utwórz nową listę” wpisujemy nazwę nowej listy – na przykład Restauracje. W okienku „Członkowie” dodajemy profile, które mają należeć do danej listy.
Jako że są to listy znajomych, możemy tutaj dodać jedynie naszych znajomych (zaraz to obejdziemy). 🙂 Jeśli, więc tworzymy listę z najbliższymi znajomymi, nie ma problemu, dodajemy ich wszystkich tutaj. Jeśli jednak chcemy stworzyć listę fanpegów, zostawiamy na razie to pole puste i klikamy „Utwórz”.

Jak stworzyć listę znajomych na facebooku - porządki na facebooku

Ok, mamy nową listę. 🙂 U góry w zakładce „Zarządzaj listą” możemy zmienić jej nazwę lub ją usunąć.
My chcemy teraz dodać kilka fanpage’ów restauracji. Klikamy więc w pole „Dodaj znajomych do tej listy” (po prawej stronie w zakładce „Na tej liśćie”) i gdy zaczniemy wpisywać nazwę fanpage’a, pojawi nam się lista, z której możemy go wybrać. I już mamy pierwszy fanpage dodany do listy. 😉 Dodajemy tak wszystkie profile, które chcemy aby znalazły się w tej grupie.

Jak zrobić porządek na Facebooku - listy znajomych i fanpage

Klikając „Pokaż wszystkich” możemy w prosty sposób sprawdzić, kto już jest na naszej liście, jak również łatwo usunąć z niej profile, klikając w krzyżyk przy danym fanpage’u.

Jak zrobić porządek na Facebooku - listy znajomych

Po dodaniu profili i odświeżeniu strony, pojawią nam się wpisy z fanpage’y znajdujących się w grupie. 🙂

Jak zrobić porządek na Facebooku i spędzać na nim mniej czasu

Dzięki takiemu pogrupowaniu, łatwo możemy dojść do informacji, które nas w danym momencie interesują.
Na przykład wybieram się na miasto na obiad, klikam w daną listę i widzę posty ze wszystkich polubionych przeze mnie restauracji i widzę, co dzisiaj mają do zaoferowania.
Albo gdy chcę poczytać blogowe nowości wchodzę w moją listę z blogami, na której znajdują się wszystkie polubione przeze mnie fanpage’e blogowe i przeglądam nowości. Dzięki temu nic mnie nie omija, czytam jedynie to co mnie w danej chwili interesuje i przy okazji mam to poukładane chronologicznie, nie marnuje więc czasu na ciągłe oglądanie tych samych „najciekawszych” postów. 🙂

Gdzie znajdę moje listy?

Gotowe listy znajdują się w menu bocznym w zakładce „Listy znajomych”. Po kliknięciu w nazwę listy przejdziemy do tablicy z newsami z danej grupy. Ja dodatkowo umieściłam sobie skróty do moich grup w osobnym folderze w zakładkach mojej przeglądarki. 🙂

Jak zrobić porządek na głównej tablicy?

No dobra, mamy już stworzone nasze listy. Możemy w łatwy i szybki sposób zobaczyć te wiadomości, które chcemy oglądać i na które mamy w danej chwili czas. Jednak wchodząc na główną stronę facbooka, nadal mamy całą masę super ciekawych postów, które niepotrzebnie przykuwają naszą uwagę i zabierają czas.

Najprostszym sposobem na pozbycie się wszystkich postów z głównej tablicy jest… usunięcie jej. 🙂 Możecie to zrobić za pomocą wtyczki o nazwie Kill News Feed. Tutaj do Google Chrome, a tutaj do Firefoxa.
Dzięki niej, Wasz główny wall zniknie całkowicie i nie będzie Was nic rozpraszać na głównej stronie. 🙂

Ja jednak wybrałam inną opcję, dzięki której możecie również usunąć wszystkie posty na stronie głównej, ale możecie też zostawić tylko najważniejsze fanpage’e i znajomych, których chcecie podglądać na głównej ścianie.

Czyścimy główną tablicę

Klikamy w trzy kropki obok zakładki „Aktualności” w menu bocznym i wybieramy opcję „Edytuj preferencje”.

Jak zrobić porządek na Facebooku? Jak nie tracić czasu na fejsie?

Wyskakuje nam się okienko, z którego wybieramy opcję „Aby ukryć posty, przestań obserwować ich autorów”.

Jak zrobić porządek na Facebooku - czyszczenie głównej tablicy

Pojawia nam się lista wszystkich naszych znajomych, polubionych przez nas fanpage’y oraz grup, do których należymy. Klikając na zdjęcie danego fanpage’a/znajomego/grupy przestajemy go obserwować.
Co to znaczy? Jego posty nie będą nam się pojawiać na głównej tablicy, będę jednak widoczne w listach, które wcześniej sobie stworzyliśmy. Jeśli jakiegoś fanpage’a nie mamy na żadnej liście i przestaliśmy go obserwować, po prostu widniejemy jako fan na ich stronie, a sam fanpage znajduje się na naszym profilu w zakładce „Polubienia”. Jeśli chcemy zobaczyć posty danego profilu, musimy go wyszukać i na niego wejść.

Jak zrobić porządek na Facebooku? Jak spędzać na facebooku mniej czasu

I jeszcze jedna ważna informacja – znajomi, których przestajecie obserwować nie dostają żadnego powiadomienia o tym fakcie. Dalej jesteście znajomymi, dalej możecie do siebie pisać i wchodzić na swoje profile, ale posty danego użytkownika nie wyświetlają Wam się na stronie głównej. 🙂

Takie czyszczenie tablicy może trochę potrwać (w zależności od tego ile mamy znajomych i polubionych profili), ale na prawdę warto to zrobić. 🙂 Na mojej stronie głównej wyświetlają się teraz jedynie posty moich kilku najbliższych znajomych i może 2-3 fanpage’y. Jeśli chce poczytać coś więcej, wchodzę w moją listę tematyczną i czytam na przykład nowości z mojego miasta. 🙂

Jak przestać obserwować dany fanpage lub znajomego

Jeśli chcemy przestać obserwować pojedynczy fanpage czy jednego znajomego wystarczy wejść na dany profil, kliknąć przycisk „Obserwowanie” i zaznaczyć opcję „Przestań obserwować” i już. 🙂

Ja za każdym razem gdy polubię nowy fanpage, wpierw przestaję go obserwować, a następnie dodaję go do odpowiedniej listy tematycznej. I porządek na facbooku utrzymany. 🙂

Jak zrobić porządek na Facebooku? Jak ogarnąć fejsa?

Inne tipy dotyczące porządku na facebooku

Jeśli należycie do wielu grup to po pierwsze, również możecie je przestać obserwować klikając w danej grupie przycisk „Należysz” i wybierając opcję „Przestań obserwować grupę”. Dzięki temu wszystkie wpisy z danej grupy nie będą się wyświetlać na stronie głównej, a jedynie po wejściu na daną grupę (znajdują się one w menu głównym po lewej stronie).

A po drugie możecie wyłączyć powiadomienia o nowych postach z danej grupy. Wchodzimy w daną grupę, klikamy przycisk „Powiadomienia” i zaznaczamy opcję „Wył.”.

Jak zrobić porządek na Facebooku i spędzać na nim mniej czasu

Jednym z największych rozpraszaczy podczas pracy są właśnie powiadomienia, które cały czas wzywają nas abyśmy spojrzeli na komórkę. Jeśli jeszcze nie macie ich wyłączonych zróbcie to w swojej aplikacji mobilnej. Tutaj znajdziecie szybką instrukcję prosto od facebooka.

Mam nadzieję, że przydadzą Wam się wskazówki zawarte w tym poście. Myślę, że jeśli spędzacie dużo czasu na facebooku i marnujecie go na oglądanie nieinteresujących Was wpisów, to warto zastosować przynajmniej część z nich. Na prawdę poczujecie ulgę, nie będąc ciągle zalewani stosem niepotrzebnych informacji, a czas przeznaczony na facebooku spędzicie oglądając to co faktycznie chcecie oglądać. 🙂

Jeśli macie jakieś pytania lub coś z wpisu jest niejasne – piszcie o tym w komentarzach. Jeśli macie też jakieś swoje sposoby na spędzanie mniej czasu na facbooku – również dajcie znać w komentarzach – na pewno się przyda! 🙂

Ten post ma 13 komentarzy

 1. Niezbędnik Domowy

  Przestawiłaś wiele ciekawych rozwiązań, o istnieniu których nie miałam pojęcia. W wolnej chwili muszę się zabrać za porządki na Facebooku, bo faktycznie przeglądanie nieinteresujących nas rzeczy to strata czasu.

  Pozdrawiam i zapraszam do siebie 🙂
  http://niezbednik-domowy.pl

  Ola

 2. Edyta Subik

  Bardzo się cieszę i mam nadzieję, że rady się przydadzą i będziesz mogła bardziej efektywnie spędzać czas na facebooku 🙂
  Pozdrawiam!

 3. Norrie

  Jejku, jak ja dobrze znam to odświeżanie fejsa! Chociaż czasem z nudów przejrzę, co mi proponuje jako „najciekawsze”. Raczej nie potrzebuję tworzenia owych list, bo systematycznie od-obserwuję mniej ciekawe profile czy fanpage, ale na pewno niektórym bardziej przydadzą się te porady 🙂

  1. Edyta Subik

   To dobrze, że potrafisz to jakoś ogarnąć, bo wiem, że można się w tych wszystkich wpisach zatracić 🙂 Na pewno metoda wyrzucania profili, które już nas nie interesują jest skuteczna, tak trzymaj 🙂

 4. Chyba poświęcę ten czas i zrobię porządek u siebie, bo często czuję że nie panuję nad tablicą i ktoś inny decyduje co mi się wyświetla. Bardzo pomocne informacje.

  1. Edyta Subik

   Myślę, że warto 🙂 Powodzenia w ogarnianiu facebooka 🙂

 5. Dorota

  Pierwszy punkt odfajkowany. Nie miałam o nim zupełnie pojęcia Dzięki za uświadomienie. Reszta pójdzie w następnej kolejności…
  zakatekdoroty.wordpress.com

  1. Edyta Subik

   Już nawet ten jeden ruch może dużo zdziałać 🙂 Powodzenia w dalszym ogarnianiu facebooka 🙂

 6. Iza Szewc

  Cześć, próbujac uporządkowac swój fb trafiłam na Twoj wpis. Próbuję robić listy, ale mogę do nich dodać jedynie osoby albo strony. Nazwy grup nie pokazują się w liście rozwijanej. Czy facebook coś zmienił po roku, czy może tylko u mnie to nie działa?

  1. Edyta Subik

   Cześć! Grup niestety nie da się dodać do list, możesz je dodać jako ulubione do głównego menu i wchodzić bezpośrednio na konkretną grupę. A tak w ogóle facebook pisał już chyba we wrześniu tamtego roku, że likwidują opcję list całkowicie… Z tego co czytałam niektórzy faktycznie jej nie mają (chyba w aplikacji), a niektórzy mają… Także nigdy nie wiadomo co facebook wymyśli, a niestety na razie nie znam innej opcji na jego uporządkowanie.

   1. Iza Szewc

    Edyto bardzo dziękuję za odpowiedź. Opcja z ulubionymi u mnie odpada bo mam tych grup bardzo wiele… obejmują różne grupy tematyczne i chciałam to jakoś uporządkowac…. Dodatkowo rozdzielić rzeczy prywatne i slużbowe. Chyba muszę zacząć logowac się z konta służbowego i tam oddzielać to. Nie wiem co fb chce osiągnać – tzn wiem jak największą kasę – ale brak możliwości uporządkowania i stworzenia list zniecheca do korzystania z niego mocno… szkoda że grupy dyskusyjne na innych portalach umierają i człowiek jest skazany na fb…

    1. Edyta Subik

     Rozumiem Cię doskonale, bo też należę do sporej ilości grup i niestety nie znalazłam innego rozwiązania 🙁 Tak jak piszesz, facebook patrzy tylko na kasę i reklamy, a my musimy sobie radzić z tym ogromem informacji na tablicy. Mam nadzieję, że jednak z czasem coś mądrego wymyślą 😉

    2. Mateusz

     Zgadzam się w 1000% i toba Iza. Szkoda umierających grup na innych portalach a na fb panuje ciągle bałagan. Mam 150grup i nie można ich pogrupowac… Bardzo to denerwuje .

Dodaj komentarz