You are currently viewing Kreatywne projekty na cały rok

Kreatywne projekty na cały rok

Projekt rozłożony na cały rok brzmi przerażająco? Dla mnie też tak brzmiał 😀 ale jak po całym roku udało mi się go skończyć, duma mnie rozpierała 🙂 Z ukończenia projektu i wytrwania w postanowieniu. Może też chcecie przeżyć taką kreatywną przygodę? 🙂 Przedstawiam Wam kilka pomysłów na takie projekty.

Rok z haftem – #oneyearofstitches

Projekt polega na tym, że na przygotowanym materiale, podzielonym na 12 miesięcy, codziennie haftujemy jeden mini obrazek związany z danym dniem.

Podziwiam tych, który faktycznie robią to codziennie – oczywiście nie było tak w moim przypadku xD Założyłam sobie, że będę to robić raz na tydzień. No i oczwyście to też nie było takie proste… Miałam dłuższe przerwy, ale jednak mój upór nie pozwolił mi się poddać i zawsze wracałam.

Rok z haftem - #oneyearofstitches
Rok z haftem - #oneyearofstitches

Haftowałam mini obrazki ze wspomnieniami z danego miesiąca. Co już samo w sobie jest dość kreatywną sprawą, bo trzeba wymyślić, jak przedstawić daną sytuację za pomocą jednego małego obrazka.

Świetnie się przy tym bawiłam, a co najlepsze, teraz mam piękną pamiątkę, która wisi sobie na ścianie, a ja w każdej chwili mogę sobie przypomnieć co to ciekawego działo się w tamtym roku. 🙂

Rok z haftem - #oneyearofstitches
Rok z haftem - kreatywne projekty na cały rok

Polecam przejrzeć sobie instagrama w poszukiwaniu inspiracji do tego projektu – niektórzy tworzą hafty kolorowe, z podziałem na miesiące, a niektórzy jednokolorowe, dodając je po kolei, bez podziału. Co Wam w duszy gra 🙂 Projektów szukacjie pod hashtagami #oneyearofstitches #yearofstitches #1yearofstitches.

5-letni pamiętnik

Kolejnym pomysłem jest pamiętnik. Ogólnie koncept pamiętnika jest świetny, bo po latach można do niego zjarzeć i przypomnieć sobie fajne chwile, swoje przemyślenia czy śmieszne sytuacje. Ale tutaj mowa o trochę innym pamiętniku, który zdecydowanie łatwiej będzie się prowadzić tym, którzy nie mają weny do przelewania swoich myśli na papier. 🙂

Pamiętnik pięcioletni opiera się na pytaniach, na które odpowiada się danego dnia. Prowadzi się go, jak sama nazwa wskazuje, 5 lat, czyli każdego dnia będziemy mieć odpowiedź na to samo pytanie, ale w odstępnie rocznym. Super jest po czasie porównywać jak sami się zmieniamy i co w danym roku jest dla nas ważne.

Pytania są przeróżne – mogą dotyczyć tego, co aktualnie się dzieje, tego co lubisz, lub o czym marzysz.

W sklepach znajdziecie pewnie gotowe pięcioletnieletnie pamiętniki, ale tak naprawdę możecie go prowadzić w czymkolwiek. Może to być zwykły kalendarz, może być taki bez konkretnych dat (wpisujecie je sami), albo po prostu zwykły notes. Pytania możecie wymyślić sami albo ściagnąć gotowe z internetu. Mnóstwo pomysłów znajdziecie chociażby na pintereście wyszukując po haśle „365 questions”.

I wiecie co jest super? Że taki pamiętnik możecie zacząć w każdym momencie – wcale nie musi to być początek roku. 🙂

Zdjęcie/ filmik każdego dnia

To zadanie może wydawać się dość proste, bo przecież teraz każdy robi mnóstwo zdjęć telefonem, ale to tylko pozory. 🙂 W tym projekcie chodzi głównie o to, aby uwiecznić swoją codzienność – przeważnie nie robimy zdjęć, gdy „nic” się nie dzieje, dlatego z niektórych dni tych zdjęć po prostu nie mamy. Trzeba więc o tym pamiętać, że gdy mamy zwykły dzień w pracy/domu musimy zrobić zdjęcie/filmik z tego zwykłego dnia.

Na koniec roku ze zdjęć lub filmików montujemy jeden filmik. Kiedyś używałam do tego specjalnej aplikacji „1 Second Everyday Diary”, która pozwalała na wgranie 1 sekundowego filmiku z każdego dnia. Teraz aplikacji do montażu jest mnóstwo, więc można poszaleć 🙂 Ale fajnym założeniem jest właśnie 1 zdjęcie lub 1 sekunda filmiku na dany dzień. Świetna pamiątka na lata. 🙂

Inne pomysły na kreatywne roczne projekty

W ramach kreatywnych projektów na cały rok przyszło mi jeszcze na myśl po prostu codzienne rysowanie/ malowanie/ szkicowanie. Tutaj zdecydowanie trzeba mieć trochę zaparcia i wygospodarować sobie codziennie chwilę czasu – chociażby te 10 minut, w czasie których skupiamy się na rysowaniu. Mogą to być rysunki ze wspomnień z danego dnia (coś jak mini hafty z punku pierwszego) lub po prostu ćwiczenia, które pomogą nam po roku porównać nasz postęp.

Jeśli szukacie inspiracji do tego co rysować danego dnia, polecam stronę Make Art Everyday, na której co tydzień pojawiając się zadania rysunkowe na każdy dzień. 🙂

Szukając inspiracji na roczne projekty znalazałam też ciekawe książki, których niestety nie miałam jeszcze okazji zobaczyć na żywo, ale brzmią obiecująco 🙂 Seria nazywa się „365 days of” i znajdziecie tutaj np. 365 days of creativity, 365 days of drawing czy 365 days of art. Są to kreatywne zadania na każdy dzień roku. Jeśli z nich korzystaliście – koniecznie dajcie znać!

Macie jeszcze jakieś pomysły na kreatywne projekty, które można rozłożyć na cały rok? Koniecznie dajcie znać w komenatrzu – inspiracji nigdy za wiele! 😉

Ten post ma 3 komentarzy

  1. Adrian

    Takie podsumowanie roku wygląda świetnie 🙂 wow po prostu

    1. Edyta Subik

      Dziękuję 🙂

Dodaj komentarz